Hogyan hoztunk létre a semmiből egy sportegyesületet?
Mi szükséges ahhoz, hogy egy baráti társaság a közös labdázásokból eljusson oda, hogy részt vegyenek egy sportág első hivatalos bajnokságában?

A kezdetek
Esetünkben a flagfocizás úgy kezdődött, hogy adott volt egy szűk, 6-8 fős társaság, akik változó lelkesedéssel, de pár havonta lejártak kvázi csak dobálni egymásnak, a maguk által kialakított szabályokkal. Ekkor a szerelés a labdás játékos két kézzel való megérintése volt, zászlók még szóba sem kerültek.
Egy kicsivel később javasolta az egyik barátunk, aki a Budapest Titans csapatában ekkor már játszott egy ideje, hogy használjuk a flagfoci szabályait, és jófejségbő kaptunk is tőle egy flag szettet. Innentől jelentős mennyiségű szabályváltozáson mentünk keresztül, egyrészt, mert nem ismertük a tényleges szabálykönyvet, másrészt nem is foglalkoztunk vele kifejezetten, az innen-onnan összeszedett információkat is magunk szája íze szerint alakítottuk, ha kellett.
2022. szeptemberétől elkezdtük a statisztikákat is vezetni, amit úgy csináltunk, hogy a 40x20 méteres pálya négy sarkába raktunk 1-1 telefont, és a felvételt utólag kielemezve kaptunk meg a pontszerzőket, illetve a megtett yardokat az egyes játékosokhoz. Ez azóta is csináljuk, csak azóta már áttértünk a kispályáról a nagypályára,
ahol egy térfelet bérlünk újabban a játékainkhoz. A résztvevők száma folyamatosan nőtt, manapság már nagyjából 25-30 ember tud jelentkezni az alkalmanként nyitva álló 10-12 helyre.
Az egyesület
A 2023. év második felében érkezett a hír, hogy a 2028-as, Los Angelesben tartott nyári olimpián résztvevő sportág lesz a flagfoci, értelemszerűen a rendező ország sikeres lobbijának köszönhetően. Ez felpezsdítette az addig alig-alig létező hazai flagfoci közösséget, a Magyar Amerikai Futball Szövetség flagfoci bizottságot alkotott, akik megszervezték 2024. őszére az első magyar hivatalos flagfoci bajnokságot. Az erre való nevezésnek feltétele volt, hogy a nevező csapat egyesületi formában létezzen, és az egyesület a szövetség tagja is legyen.
Mivel úgy döntöttünk, hogy részt kívánunk venni a bajnokság küzdelmeiben, a játékot komolyabban is űzni kívánó 13 tag összeállt, és megalapította a Molnárok Flagfutball Egyesületet. Ez tapasztalat híján annak ellenére sem ment simán, hogy a tagok között van több jogász is, illetve vannak iratminták is a birosag.hu oldalán. Az alapítás során a fő gondot az jelentette, hogy az iratminták nem sportegyesületre voltak írva, ám a sporttörvény mint kiderül, elvár plusz elemeket is ebben a körben. Ezen felül eredetileg a tagok többsége számára otthon adó Soroksár kerület nevét is fel kívántuk venni, ám a cégbíróság felhívta a figyelmünket, hogy ehhez a kerület engedélye is kellene, ami ekkor még nem állt rendelkezésre.
Több hiánypótlási kör után létrejött az egyesület, ám már túl későn, így nem tudtunk volna saját jogon nevezni a bajnokságba. Segítő kezet a Budapest Titans vezetősége nyújtott, ugyanis arra volt lehetőség, hogy egy már létező egyesület több csapatot is nevezzen a bajnokságba, így abban mi is el tudtunk végül indulni.
Az edzések
Tudtuk azt, hogy a pár hetente egy közös játék kevés lesz ahhoz, hogy fel tudjuk venni a versenyt azokkal a csapatokkal, akik minden bizonnyal a meglévő amerikai foci csapatukból fognak játékosokat "lízingelni". Megbeszéltük, hogy heti rendszerességgel, valamiféle koncepció mentén neki kell állnunk edzéseket tartani.
A kérdés csak az volt, hogy hol és mikor. A pálya, ahova jártunk, a számunkra megfelelő időpontokban nem volt elérhető, és általánosságban igaz Budapesten, hogy a munkaidő utáni időszakokban jelentős százalékban kihasználtak a műfüves focipályák kapacitásai. Végül ebben a körben is a Budapest Titans segített ki minket, és a közbejárásukkal el tudtuk kezdeni egy csepeli palánkos kispályán az edéseinket megtartani 2024. májusától.
Teljesen az alapoktól kezdtünk, a társaság inkább lelkes volt, mint ügyes, sokan az NFL-t sem követték, így alap mozgások, kéz és lábtartások, és nem mellesleg a hivatalos szabályok tanulásával mentek el az első hónapok. Nyáron el kellett hagynunk a csepeli palánkos pályát annak felújítása miatt, és az újrakezdődő pálya-casting szerencsés végkifejlete az lett, hogy szintén Csepelen tudtunk találni egy kiváló minőségű műfüves nagypályát, ahol ki tudtuk bérelni annak felét minden héten az edzéseink időponjtában.
Az edzések minősége fejlődött, az alapokat egyre jobban elsajátította mindenki. Edzőnk nem volt, a tapasztaltabb NFL kedvelők irányították az alkalmakat YouTube videók segítségével, de úgy éreztük az első, szeptemberi kupanap közeledtével, hogy megfelelően felkészültünk arra, hogy sikeresek lehessünk a 14 csapatos bajnokságban.
A playbook
Az első másfél évben playbookunk vagy nem volt, hanem ott találtuk ki mi legyen, vagy ha volt is, azok kézzel rajzolt papírfecnik voltak. Az egyik tag ekkor talált rá a PlaymakerX nevű alkalmazásra, ahol interaktív módon lehet játékokat felírni.
Előfizettünk, és ez új szintre tudta emelni a játéktervezést. Ettől függetlenül itt is messziről indultunk, mivel eleinte csak emberező védekezést alkalmaztunk, az ennek kijátszására alkalmas playeket írtuk fel. Ez akkor szűnt meg, amikor az egyik játékosunk - talán az edzések hatására is - elkapóként tarthatatlan kezdett lenni emberezésben, és elkezdtünk zónázni a megállítása érdekében.
Nagyon sokat kísérleteztünk a különböző játékokkal, sokszor voltak túl bonyolultak vagy túl egyszerűek, túl lassan alakultak ki vagy túl pontosnak kellett lenni. Időről időre voltak olyan játékelemek - például eleinte a motion futások - amíg cheat code-ként funkcionáltak, de aztán megtanultunk ezek ellen is védekezni. Egy nagyon szórakoztató organikus fejlődésen ment át a társaság a playbook alkotás szempontjából is, ami jelenleg sem állt meg, újabb és újabb ötleteket próbálgatunk edzésen, vagy az egymás elleni edzőmeccseken.
A bajnokság
A bajnokságba óvatos reményekkel érkeztünk. Tudtuk, hogy sok esetben nehéz dolgunk lesz azokkal a csapatokkal, ahol kipróbált amerikai foci játékosok érkeznek, az ennek megfelelő ismeretekkel és meccsrutinnal. A bajnokság kupanapos rendszerben került lefolytatásra, tehát az alapszakaszban két kupanap alatt hat csoportmeccset játszottak a gárdák, majd a harmadik kupanapon tartották a playoff meccseit.
Az első kupanap keserédesre sikerült. A kezdő meccsükön a Ráckevével játszottunk - az egyetlen olyan csapattal rajtunk kívül, akiknek nincs amerikai focis múltjuk - és szenvedtük ellenük súlyos vereséget. A folytatásban megvertük egy védelmi csatában a Győr csapatát, majd kikaptunk a nagyon képzett játékosokból álló Budapest Cowbellstől. Utóbbi meccsen viszont nagyon tisztességesen tartottuk magunkat, így a vereség ellenére jó kedvvel fejeztük be a napot.
A második kupanapon a rájátszás volt a tét. Mivel egy csapat időközben visszalépett a bajnokságtól, jó esélyünk nyílt a negyedik, playoff-t érő hely megszerzésére. Egy utolsó pillanatig kiélezett meccsen megvertük az Újpestet, majd szintén egy utolsó másodpercben eldőlő találkozón kikaptunk a mentor csapatunkként funkcionáló Titnas-től, így 3-3-s mérleggel negyedik helyen jutottunk tovább.
A playoff első meccsén a másik csoport győztese, a Diósd Saints érkezett, akik egészen lehengerlő statisztikákkal jutottak tovább. Bár a védelmünk kiválóan tartotta magát, a támadás nem ment, így itt kikapva a vigaszágra szorultunk, és az ötödik hely megszerzése lett a cél. Az első meccsen sikerült megverni az Oroszlányt, majd keretes szerkezetbe foglalva a bajnokságot, az utolsó meccsünkön a Ráckevével mérkőztünk meg az ötödik helyért. Pontzuhatagos találkozón sikerült nyerni az egyébként rendkívül szimpatikus fiatal csapat ellen, így jó szájízzel sikerült lezárni a bajnokságot.
Összefoglalva több szempontból is tanulságos élmény volt a bajnokságban részt venni. Utólag értékelve a jobb eredmény az irányító teljesítményen, és az általános tapasztalatlanságon múlott. Ettől függetlenül a teljes élmény rendkívül összekovácsolta a társaságot, a bajnokság végét követően folytattuk az edzéseket, és 2025-ben már saját jogon szeretnénk részt venni az éves bajnokságban.